Polis Teşkilatımızın 173. Yılı Kutlu Olsun
 
Polis Teşkilatımızın 173. Yılı münasebetiyle ilçemizde çelenk sunma töreni yapıldı.
 
Tören, İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.
 
Törende konuşan Kaymakam Osman Nuri Canatan şu ifadeleri kullandı:
 
“Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması için en son 15 Temmuz’da örneğini gördüğümüz ve bizlerin güven içerisinde yaşamımızı sürdürebilmemiz için gece gündüz fedakârca görev yapan Türk Polis Teşkilatının 173.Yılı Kutlu Olsun.
 
Polis teşkilatımız halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sürdürülmesinde, devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü hedef alan tehditlere karşı mücadelede büyük gayret göstermekte ve bu görevini yerine getirirken tüm sağduyulu halkımızın katkı ve desteğini de almaktadır.
 
Böylesine önemli bir mesleğin icrası da hayli zor olmaktadır. Halkın güvenliğini sağlamak ve onları her türlü tehlikelere karşı korumak kolay değil, Bu açıdan baktığımızda tüm kamu görevlileri ve vatandaşlar olarak bu zorlu görevde kendilerine yardımcı olmalıyız.
 
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in, “Polis Asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır. Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.” sözlerindeki bilinçle hareket eden Polis Teşkilatımızın görevini, Anayasa ve Kanunlardan aldığı yetki ve halkımızın desteğiyle bundan sonra da üstün başarıyla yerine getireceğine inanıyoruz.
 
Polisimizin görevi suçluyu yakalayıp adalete teslim etmek olduğu kadar, daha suç oluşmadan önleyici güvenlik tedbirlerini alarak suçun oluşmasını önlemek büyük önem arz etmektedir.
 
Bu bağlamda teknoloji çağında suçluların geliştirdiği yöntemlere karşı polisimiz de artık klasik fiziki takip yöntemleriyle bunlarla başa çıkması imkânsızdır. Ama bunun şöyle de bir kolaylığı var. Teknoloji dünyasında yapılan her işlem elektronik bir iz bırakmakta ve çoğu olay bu izler takip edilerek çözülmektedir. Sosyal medyadaki bir paylaşım, kredi kartıyla yapılan bir alışveriş, yüz tanıma sistemi ve PTS’ye düşen küçük bir iz büyük olayları aydınlatmaktadır.
 
İlçemizde kurulan MOBESE sistemine ek olarak Kozak yolu ve İzmir girişine Soma yoluna PTS sistemi kurma çalışmaları bitmek üzeredir. Bu konuda özverili çalışmalarından dolayı İlçe Emniyet Müdürümüzü ve emeği geçen tüm ekip arkadaşlarını tebrik ediyorum.
 
Kutsal vatan topraklarımızın dört bir tarafında büyük bir özveri ile çalışan, milletimizin huzuru ve güvenliği için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan tüm Polis Teşkilatımızın, Polis Haftası’nı ve 10 Nisan Polis Günü’nü kutluyor, şehit polislerimizi ve aramızdan ayrılmış olan gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, şehitlerimizin bize emaneti ailelerine saygılarımı sunuyor; gazi, emekli polislerimize ve halen görevleri başında bulunan emniyet mensuplarımıza sağlık ve mutluluk diliyorum.
 
Polis Bayramımızı kutluyorum. Saygılarımla…”
 
Tören, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Polis Günü Kutlama Mesajının okunmasının ardından son buldu.
 
Törene Kaymakam Osman Nuri Canatan’ın yanı sıra; Bergama Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Avcı, İlçe Emniyet Müdürü Osman Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kahyaoğlu, ilçe protokolü, askeri erkân, ilçe emniyet teşkilatı mensupları, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
 
 
Tören sonrasında Kaymakam Osman Nuri Canatan ve beraberindekiler, İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek İlçe Emniyet Müdürü Osman Şahin ve görev yapan teşkilat mensuplarının 10 Nisan Polis Günü’nü tebrik etti.
 
Kaymakam Canatan, İlçe Emniyet Müdürlüğünde bulunan şehit polislerimizin aileleri ile bir süre sohbet etti.