Kurtuluş Camii Açılışı Gerçekleştirildi
 
İlçemiz İslamsaray Mahallesi Kınık Caddesi Bazilika yanında bulunan Kurtuluş Cami, 18.06.2013 yılında başlanan yenileme (restorasyon) çalışmalarının son bulmasının ardından düzenlenen tören ile yeniden ibadete açıldı.
 
Açılışta, İlçemiz Hacı Hekim Camii İmam Hatibi Veysel Tör’ün Kuran-ı Kerim okudu.
 
Törende Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Milletvekili Kerem Ali Sürekli birer konuşma yaptı.
 
Törende konuşan Kaymakam Osman Nuri Canatan, “Mübarek Cuma gününde, Cuma Namazı öncesi açılışı yapmak bizlere nasip oldu. İlçemizin tarihinde yerini almış bu güzide camimizi restore ederek yeniden ibadete kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Hayrullah Yavuz tarafından okunan dua sonrasında Kaymakam Canatan ve beraberindekilerin açılış kurdelesini kesmesi ile Kurtuluş Cami ibadete açıldı.
 
 
Kurtuluş Cami Tarihçesi:
 
Kızıl Kilise’nin Osmanlı döneminde, ana binanın iki yanındaki silindirik yapılardan kuzeydeki, camiye (Kurtuluş Camisine) çevrilmiştir. 
 
Roma Döneminde Mısır Tanrılarına verilen önem sebebi ile Bergamada bir tapınak inşa edilmiştir. Binanın tamamının kırmızı tuğladan yapılmış olması ve büyük ön avlusu sebebi ile tapınak halk arasında Kızıl Avlu olarak adlandırılmıştır.
 
Kült ve sanat tarihi verilerine dayanarak tapınağın M.S 2. yy da muhtemelen İmparator Hadrian döneminde inşa edildiği ve Mısır tanrıları hem Serapis hem İsise ithaf edildiği söylenebilir. Ancak tapınağın iki yanındaki yuvarlak yapılarda kült mihraplarının bulunmasına karşılık yan tanrıların kimler olduğu bilinmemektedir. Ana binanın iki yanı mısır tarzı heykel sütunlar (Karyatid - mimaride, taşıyıcı nitelikte kadın heykeli biçiminde sütunlara verilen isim) konmuştur. Erken Bizans döneminde kutsal mekânın içinde önemli tadilatlar yapılarak kiliseye çevrilir ve Apostel Johannese sunulur. Roma döneminde kullanılan orta platform kaldırılmış bina içine iki sıra sütun ilave edilmiştir. Tapınak Anadolu’daki erken yedi kiliseden biri olarak kullanılmaya devam etmiştir.
 
Osmanlı döneminde ana binanın iki yanındaki silindirik yapılardan kuzeydeki, camiye (Kurtuluş Camii) çevrilmiştir. O günden bu yana cami olarak görevini sürdürmektedir.