Uzm.Dr. Dilek Didem AYYILDIZ Hanımefendi Bergama'da MOBİL KETEM Projesini Tanıtarak, İlçede Bir Dizi Ziyaretler Gerçekleştirdi.

 
 
 
                
Kanser, tüm dünyada ve ülkemizde en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Sigara başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak sıklığının her geçen gün artması hasta ve hasta yakınlarında yol açtığı psikososyal travma, kanserin korkulan bir hastalık olarak algılanmasına neden olmaktadır. Ancak kanser, erken tanı ile önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır.
 
Bütün bu tespitler, Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Kontrol Programı’nın önemini ve gerekliliğini göstermektedir. Bu program kapsamında yer alan ve toplumda kanser yükünü azaltmaya yönelik olarak ülkemiz genelinde kurulan KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’lerden ilimizde Konak, Karabağlar, Karşıyaka, Bornova, Balçova, Buca ve Menemen ilçelerinde olmak üzere 7 (Yedi) tane mevcuttur.
 
Bu kurumlarda eğitim, danışmanlık, farkındalık yaratma, sigara bırakma polikliniği ve hedef nüfusa yönelik olan toplum tabanlı kanser tarama çalışmaları ücretsiz olarak yürütülmektedir. İl genelinde yürütülen bu çalışmalar Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen Mobil KETEM Aracı ile hız kazanmıştır.
 
Bu proje ile erken teşhis edilebilen, uygun ve düzenli yapılan tarama yöntemleriyle kanser sıklığı ve ölümlerin azaltılabildiği düşünülen meme, rahim ağzı(serviks), kolon (kalın bağırsak) kanserleri hakkında halkımızın doğru bilinçlendirilmesi, kanser gelişim sürecinin henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan erken evrede tespit edilmesi, kanserden korunma ve erken tanı konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir.
 
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalara destek amacıyla İzmir Valiliği himayesinde, Sayın Valimizin değerli eşi Uzm. Dr. Sayın Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendinin koordinesinde “Mobil KETEM Destek Projesi” başlatılmıştır.
 
İlimizin bütün ilçelerinde 3 yıl devam etmesi planlanan Mobil KETEM Destek Projesi kapsamında; Sağlık Bakanlığı tarafından ilimizde hizmete sunulan, içinde dijital mamografi cihazının da olduğu Mobil KETEM aracı ile meme kanseri, rahim ağzı (serviks) kanseri, kalın bağırsak (kolon) kanseri taramaları yapılacaktır.
 
Mobil KETEM aracı ile tarama yapılması planlanan tüm ilçelerimizde halkımızın kanser hakkında farkındalık düzeyini yükseltmek amacıyla eğitim toplantıları düzenlenecektir. Tarama sonuçları kanser açısından riskli gelen vatandaşlarımıza, sonrasındaki tanı ve tedavi süresince gerekli olabilecek her türlü maddi ve manevi destek sağlanmaya çalışılacak ve zorlu olabilecek bu sürecin onlar için daha kolay geçmesine gayret gösterilecektir.
 
Sayın Valimiz Erol Ayyıldız’ın Saygıdeğer eşi Uzm. Dr. Sayın Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendinin koordinesinde başlatılan ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen MOBİL KETEM Projesinin 18. ayağı tanıtım ve başlangıç etkinliği 11.04.2018 tarihinde Bergama ilçesinde yoğun ilgi ve katılımla gerçekleştirilmiştir.
 
İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız’ın Saygıdeğer eşi Uzm. Dr. Sayın Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendi, Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ve eşi Fatma Canatan, Bergama Belediye  Başkanın eşi Meltem Er Gönenç, Bergama  İlçe Sağlık Müdürü Dr. Turgay Keser, Kanser Şube Müdürü Dr. Ümit ALTINTIĞ, Bergama ilçesi kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ve üyeleri, daire amirleri, daire personelleri ve vatandaşlar katıldı. Eğitim etkinliğinde söz alan tüm konuşmacılar; Kanserin erken tanı için taramaların önemine dikkat çekerek, kanserin erken teşhis ile tedavi şansının yükseldiğini belirttiler.
 
Toplantı sonunda konuşan Uzm. Dr. Sayın Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendi; “ Öncelikle böyle anlamlı bir toplantıda sizlerle bir araya gelmiş olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim.
 
Meme kanseri en öldürücü, en sık görülen kanserlerin başında gelmektedir.  Her sekiz dakika bir kadın ”Sen meme kanserisin” sözü ile karşılaşıyor. Her üç dakikada bir kadın da meme kanserinden ölüyor. Bu demek oluyor ki, her üç dakikada bir çocuk annesiz kalıyor. Öğrenciler öğretmensiz kalıyor, eşler ise eşsiz kalıyor.  Bu gerçekten ciddi bir orandır. Dünya bilim otoriteleri tarafından ortaya konulmuş çalışmalara göre, her sekiz kadından bir tanesinde meme kanseri riski var. Kanser olan kadın, 10 dakikalık muayene için utanarak çıkamadığı masada kalıyor.  Bu noktada elimizde olan en güçlü silah erken tanıdır. Hiçbir kadının basit bahaneler ardına sığınarak, kontrol yaptırmayarak, kocalarını dul, çocuklarını öksüz bırakmaya hakkı yoktur. Bu salondaki arkadaşlarımız, tanımadıkları en az 20 kişiye ulaşıp, bu projeyi yaysınlar. Bu iki dünyalık hayırdır. Kurum amirlerimiz bayan personellerine kolaylık sağlasınlar ve personellerin taramalarını yaptırmalarına müsaade etsinler. Kadınlarımız sağlıklı olsun, toplum içerisinde de sosyal olsun istiyoruz. Tüm çabamız bu yöndedir.” dedi.
Uzm. Dr. Sayın Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendi, mahremiyet çekincelerinin tarama yaptırmaya engel olabileceğini belirterek, taramalarda özellikle manevi desteğin öneminden bahsetti ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Bereket Ormanları Kapsamında Fidan Dikti. İlçe Emniyet ve İlçe Toplum Sağlığını Ziyaret Etti.
 
Bergama Ketem Programı öncesi Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendi, Ali Rıza Eroğlu İlkokulu’nu ziyaret etti. Bayan Ayyıldız çocukların hazırladığı mini halkoyunları gösterisi ile karşılandı. Okulun çalışmaları hakkında bilgi alan Uzm. Dr. Ayyıldız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Saygıdeğer Hanımefendi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan Gönül Elçileri Projesinin bir ayağı olan Bereket Ormanları kapsamında öğrenciler, öğretmenler ve veliler ile fidan dikti. Bayan Ayyıldız fidanların can suyunu fidan öğrencilerle verdi.
 
Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Bergama Ketem tanıtım toplantısı sonrası, Türk Polis Teşkilatının 173. Kuruluş Yıldönümü sebebi ile Bergama İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek, görevli polis memurlarının polis gününü kutladı. Buradan Toplum Sağlık Merkezine geçen Bayan Ayyıldız, sağlık personelleri ile bir araya gelerek,  ilçede yürütülen  sağlık çalışmaları hakkında bilgi  aldı. 
 
 
Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendi'ye  İlçemize   göstermiş olduğu ilgiden ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.